Uçucu Yağ

Uçucu Yağların Kullanımı

uçucu yağ

Uçucu Yağları Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Aromaterapi, son yıllarda oldukça yaygın hale gelen ve kabul gören bir tedavi şekli olmaktadır. Uçucu yağlar bu alanda epey kullanılmaktadır. Uçucu yağları kullanmanın en sık yolu masajdır, ancak uçucu yağlar başka yollarla da kullanılabilir.

Uçucu yağları kullanmanın üç ana şekli vardır: topikal uygulama, difüzörler yoluyla soluma veya oral kullanım.

Topikal uygulamalar çoğunlukla kas ağrıları ve cilt gençleştirme için destek olarak kullanılır. Topikal olarak kullanıldığı için uçucu yağlar çoğunlukla badem, fındık, zeytin veya başka bir “yağ asidi” gibi taşıyıcı yağda seyreltilir.

Soluma, koku alma duyu organları doğrudan beynin duygusal merkezlerine bağlı olduğundan, yağların psikolojik etkileri için yaygın olarak kullanılır. Soluma genellikle diğer solunum rahatsızlıkları ile birlikte sinüs ve bronş tıkanıklığı için de kullanılır.

Bazı durumlarda, yutma yani oral kullanım reçete edilir. Nane yağı kapsüllerinin, bağırsaklarda yetişen yaygın bakteriyel sonucu meydana gelen irritabl bağırsak sendromunun semptomları üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda etkili olduğu gösterilmiştir.

Uçucu yağların kanıtlanmış etkinliğinin listesi büyümeye devam etmektedir. Kendinizi eğitmeniz için birçok iyi metin ve bu alanda giderek artan profesyonel uygulayıcı var.

Elektrikli Difüzör

Bu dağıtıcılar temel yağları dağıtmak için en etkili yoldur. Akciğer, kan ve beyni etkileyen hastalıkların yanı sıra duygusal ve zihinsel sağlık için önerilir. Bir nebulize edici difüzör, yağları ince bir buhara dönüştürebilir, bu da aromanın solunmasını kolaylaştırır.

Buhar Soluma

Buhar soluma yaygın olarak soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisi ile ilişkilidir. Bir kase sıcak suya yaklaşık 10 damla okaliptüs, nane veya çam esansiyel yağı ekleyin, daha sonra kasenin üzerine eğilin ve nefes alın. Bu işlem esnasında başınızı on dakika boyunca bir havluyla örtün.

Sprey

Evinizdeki veya ofisinizdeki havayı hızlı bir şekilde arındırmak istiyorsanız, aromaterapi hava spreyi yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, önce bir sprey şişesini suyla doldurun. Ardından istediğiniz esansiyel yağı 5-10 damla ekleyin. İyice çalkalayın ve odanın etrafına gerektiği kadar püskürtün. Her sıkmadan önce iyice çalkalamayı unutmayın!

Aromatik Banyo

Banyo yapmak zevkli ve son derece dinlendirici bir deneyim olabilir. Banyo suyunuza uçucu yağlar eklemek ise faydaları on kat artırabilir. Banyo suyuna altı damla uçucu yağ (veya karışım) ekleyerek başlayın. Uçucu yağlar odayı hoş kokularla doldururken, cilt gözeneklerine girer ve yorgun kasları gevşetir.

Masaj

Masajda kullanılan uçucu yağlar genellikle taşıyıcı yağlarla seyreltilir. Bunu yaparken, yağlar cilt tarafından emilir ve vücudunuzun, kanın ve interstisyel sıvının dokularına nüfuz eder. Bu kokulu yağ karışımlarını yorgun kaslara uygulamak, rahatlamak ve gevşemek için en zevkli yollardan biridir.

Aromaterapi Mumları

Mumlar atmosferi kurmaya ve birçok durumda ambiyansı iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Vücudunuza ve duygularınıza olumlu bir etki sağladığı için evinizin veya ofisinizin herhangi bir odasında kullanılabilirler. Buradaki anahtar kelime, uyandırmak istediğiniz duygu veya duyuya uygun kokuyu seçmektir.

Uçucu Yağların Saklanması

Uçucu yağların raf ömrü karmaşık bir sorudur, çünkü her yağın farklı bir raf ömrü vardır ve bunların çoğu yağların nasıl depolandığına bağlıdır. Bazı şirketler yağlarının raf ömrüne sahip olmadığını iddia ediyor ama bu kesin bir bilgi değil.

Uçucu Yağların Raf Ömrü

Uçucu yağlar, zamanla tazelik hissini kaybedebilirler ve daha az canlı kokabilirler. Ancak bu, terapötik değerlerini kaybettikleri anlamına gelmez. Örneğin, uygun şekilde saklanmazsa, en hızlı bozulan yağlar, soğuk preslenmiş narenciye yağlarıdır: Greyfurt, Limon, Portakal, Bergamot ve Mandarin.

Bunun nedeni, hiç ısıtılmadan doğrudan meyveden bastırılmalarıdır – bu nedenle tüm uçucu yağların en doğal olanlarıdır. Bu yağların açıldıktan sonra altı aydan bir yıla kadar raf ömrü olduğu düşünülür, ancak bu sadece aromalarındaki tazeliğin bir kısmını kaybettikleri anlamına gelir, bozulduklarının değil!

Birkaç yağın, eğer uygun bir şekilde depolanmazlarsa, cilt tahrişine neden olduğu gösterilmiştir. Bilimsel inceleme bunun çay ağacı ve lavanta yağı olabileceğini düşünmektedir.

Yukarıda görebileceğiniz gibi, “raf ömrü” farklı yağlar için farklı şeyler ifade eder. Çoğu yağ için, aromalarının taze oldukları zamanki gibi ince, parlak ve güçlü olmaları gerçeğine gelir. Bu şekilde bakıldığında, soğuk preslenmiş narenciye yağları en kısa raf ömrüne sahiptir. Bazı yağlar ise yaşlandıkça daha değerlidir. Sandal ağacı ve paçuli bu grubun en ünlüleridir.

Uçucu Yağları Saklama Koşulları

Tüm bunlar göz önüne alındığında, uçucu yağlarınızın saklama koşulları, ne kadar taze kalacağı konusunda büyük bir fark yaratır. Sıkıca kapatılmış bir şişede, mümkün olduğunca az “hava boşluğu” olan greyfurt, karanlık bir dolapta (veya buzdolabında), aromada herhangi bir değişiklik olmadan en az iki yıl (belki daha uzun) tutulabilir. Soğuk tutulmasa da, karanlık ve serin bir yerde bir yıl boyunca saklanabilir.

Özetle, uzun süre kullanmayı planladığınız yağları satın alıyorsanız, yağlarınızı doğru bir şekilde saklamanız durumunda raf ömrü hakkında hiçbir endişe duymanıza gerek kalmaz.

Yağı bozan faktörler ısı, ışık ve oksijendir. Bu nedenle, ideal koşul serin ve karanlık bir yer olmalıdır. Aynı zamanda yağın bulunduğu şişenin ağzı sıkıca kapalı olmalıdır. Sıcaklıktaki sık değişiklik yağları etkileyebilir, bu çok sık yapılırsa nem toplanmasına neden olabilir.

Sonuç olarak, yağlarınızı düzgün bir şekilde saklıyorsanız, satın aldıkları tarihten itibaren düzenli olarak kullanmayı düşünüyorsanız, “raf ömürleri” konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Uçucu Yağ Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok yağın çocuklarla veya hayvanlarla kullanılması önerilmez. Çocuklarınız, özellikle de çok küçük çocuklarınız varsa, kullanmadan önce her bir uçucu yağın özelliklerini kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Bir çocuğun uçucu yağla doğrudan temastan ettiğini düşünüyorsanız, kesinlikle çocuk doktoruna danışmalısınız.

Uçucu yağların aşırı kullanımı bazı evcil hayvanlarda karaciğer hasarına neden olabilir. Evinizi hayvanlarla paylaşıyorsanız, lütfen uçucu yağ kullanımınızı sınırlandırmaya çalışın. Evcil hayvanınızda doğrudan uçucu yağ kullanmayı düşünüyorsanız, önce veteriner hekiminizi ziyaret edin.

Aromaterapi, vücudunuzdaki ve zihninizdeki denge ile hayatınızın kalitesini arttırmanın harika bir yoludur. Uçucu yağların kullanımı sadece bir kişinin ruh hali üzerinde derin etkilere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu da etkileyebilir. Uçucu yağlar çok güçlü olabilir ve özellikle bir çocuğa veya evcil hayvana uygulanırken dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Aromaterapi dünyası geniş ve karmaşıktır. Faydaları hayatınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

Back to list