Uçucu Yağ

Uçucu Yağların Dahili Kullanımı

uçucu yağ

Dahili kullanım, bitkisel bir kapsül veya yumuşak jel içerisinde uçucu yağların tüketilmesini içerir. Sindirim sistemi üzerinden sistemik dolaşıma emilirler. Genellikle en güçlü uygulama yöntemi olarak kabul edilen, uçucu yağların iç kullanımı vücuda güçlü etkiler sunar.

Bu aynı zamanda en tartışmalı uygulama şeklidir ve son yıllarda uçucu yağ topluluğu genelinde birçok tartışmaya yol açmaktadır. Uçucu yağların iç kullanımını çevreleyen karışıklık büyük ölçüde farkındalık eksikliğine dayanmaktadır. Bununla birlikte, yıllarca süren ve devam eden araştırmalar, iç kullanımın güvenli ve derinden etkili bir uygulama yöntemi olduğunu bulmuştur.

Uçucu yağlar zaten diyetinizin normal bir parçasıdır ve insan vücudu onları güvenli bir şekilde metabolize etmek için donanımlıdır. Yulaf ezmesi üzerine tarçın serptiğinizde, bir bardak nane çayı yudumladığınızda veya makarna sosunuza taze kekik eklediğinizde, aslında bitkide doğal olarak bulunan az miktarda uçucu bileşikler tüketirsiniz. Uçucu yağlar bitkilere aroma ve lezzet verir. Konsantre olduğunda, uçucu yağlar daha güçlü ve hedefli destek için iç takviye olarak kullanılabilir.

Bugün, birçok esansiyel yağ, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) Genel Olarak Güvenli Olarak Tanınan (GRAS) listesinde bulunur. Bu listede bulunan her maddenin iyi belgelenmiş bir iç güvenlik geçmişi vardır. Uçucu yağların lezzetlendirmenin çok ötesine uzanan sağlık uygulamaları olmasına rağmen, bu liste uçucu yağların dahili kullanımına uygulanabilecek bir güvenlik çerçevesi oluşturur.

Bazı insanlar uçucu yağ tüketirken mukoza zarlarına zarar verme endişelerini dile getirir. Bilimsel inceleme altında bakıldığında bu korku temelsizdir.

Esansiyel yağların dahili kullanımı, uygun şekilde kullanıldığında mükemmel bir şekilde güvenlidir.