Genel, Uçucu Yağ

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır ?

Uçucu yağları kullanmanın 3 yolu vardır;

 • Soluma
 • Topikal
 • Dahili (Yeterli araştırma bulunmadığı için uçucu yağların yutulması güvenli değildir.)

SOLUMA

Uçucu yağ bir buhar kabı, difüzör veya sprey kullanılarak havaya karıştırılır. Örnek olarak; bir buhar banyosunda solunabilinir.

Hoş bir koku vermenin yanı sıra, aromaterapi yağları solunum dezenfeksiyonu, dekonjestan ve psikolojik faydalar sağlayabilir.

Uçucu yağların solunması, beynin burun ve beyin de dahil olmak üzere kokuya bağlı kısmı olan koku alma sistemini uyarır.

Uçucu yağ solunduğunda, burun veya ağıza giren aromatik molekül parçaları iki yoldan vücudumuz girer;

1) Akciğerlerimize ve

2) Beynin limbik sistemine.

Akciğerler yoluyla, uçucu yağlar tüm vücut boyunca taşındıkları kan akışına ve oradan vücudun diğer bölgelerine geçer.

Moleküller beyne ulaştıklarında, duygular, kalp atış hızı, kan basıncı, solunum, hafıza, stres ve hormon dengesine bağlı limbik sistemi etkilerler. Koku duygusu, güçlü fizyolojik, zihinsel ve duygusal tepkiler ortaya çıkarabilen bir araçtır. Uçucu yağlar, beyninizin anıları ve duyguları depolayan bir parçası olan limbik sisteme doğrudan bağlantısı olan koku reseptörleri tarafından hızla emilir. Bazı uçucu yağlar canlandırıcı etkiler yaratırken, diğerleri daha yatıştırıcıdır. Bu şekilde, uçucu yağlar vücut üzerinde ince ancak bütünsel bir etkiye sahip olabilir.

SOLUMA YÖNTEMLERİ

 • Elektrikli Difüzör

Bir elektrikli difüzör etkileyici kokular oluşturmak ve odada bunları yaymak keyif verecektir. Bu dağıtıcılar havada temel yağlari dağıtmak için en etkili yoldur. Akciğer, kan ve beyni etkileyen hastalıkların yanı sıra duygusal ve zihinsel sağlık için önerilirler. Bir difüzör, yağları ince bir sise dönüştürebilir, bu da aromanın solunmasını kolaylaştırır.

 • Buhurdanlık (Brulör)

Altına mum (doğal balmumu tercih edilmeli) yerleştirilen buhurdanlığın üst kısmına bir miktar suya birkaç damla uçucu yağ damlatılarak kullanılır. Bu yöntem, uçucu yağın kokusundan ve terapötik etkisinden faydalanmanın en kolay yoludur.

 • Buhar soluma

Buhar soluma yaygın olarak soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisi ile ilişkilidir. Bir kase sıcak suya yaklaşık 10 damla Okaliptüs, Nane veya Çam uçucu yağı ekleyin, sonra kasenin üzerine yaslanın ve nefes alırken başınızı yaklaşık on dakika boyunca bir havluyla örtün.

 • Mistler ve Spreyler

Evinizdeki veya ofisinizdeki havayı hızlı bir şekilde arındırmak ve serinletmek istiyorsanız, Aromaterapi hava spreyi yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, önce bir sprey şişesini damıtılmış suyla doldurun. Ardından, her bir ons su için istediğiniz uçucu yağı 5-10 damla ekleyin. İyice çalkalayın ve odanın etrafına gereken sıklıkla ​​püskürterek kullanın. Her yeni spreyden önce iyice çalkalamayı unutmayın!

 • Aromatik Banyo

Banyo yapmak zevkli, son derece dinlendirici olabilir ve banyo suyunuza uçucu yağlar eklemek faydaları on kat artırabilir. Bu keyfi banyo suyuna 5-6 damla uçucu yağ (veya karışım) ekleyerek başlayın. Uçucu yağlarla banyonuzda hoş kokulu bir ortam oluştururken, uçucu yağlar cilt gözeneklerine girer ve yorgun kaslarınızı gevşetir.

 • El veya ayak banyosu

Bir kap ılık suya 10 damla uçucu yağ ekleyin. El ve ayak banyosu, cilt enfeksiyonlarını, artriti veya zayıf dolaşımı tedavi etmek için kullanışlıdır.

 • Aromaterapi Mumları

Mumlar güzel bir atmosferi oluşturmak, ambiyansı iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Vücudunuza ve duygularınıza olumlu bir etki sağlarken, harika bir iyileştirme sağlamak için evinizin veya ofisinizin herhangi bir odasında kullanılabilirler. Buradaki önemli olan nokta, uyandırmak istediğiniz duygu ve / veya duyuya uygun kokuyu seçmektir.

 • Doğal Parfüm

Kendi parfüm bazınıza uçucu yağlar eklemek, kimyasallarla dolu markalı bir parfüm almaktan çok daha avantajlidir.

Uçucu Yağları Aromatik Olarak Kullanmanın Diğer Yolları:

Uçucu yağları kullanmanın en hızlı ve en basit yöntemi. Uçucu yağlar doğrudan şişeden solunabilir Hızlı bir şekilde etki almak veya ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olmak için mükemmeldir.

İsterseniz, elinizin avuç içine birkaç damla esansiyel yağı yerleştirerek, burnunuzun etrafında çukurlaştırarak ve derin nefes alarak aynı sağlık yararlarını elde edebilirsiniz.

Bir çanak içine yerleştirdiğiniz çam kozalaklarına damlatarak uçucu yağı odanıza yayın.

Pamuk topuna yağ uygulayın ve aracınızın hava menfezlerine yerleştirin.

Mobilya, halı veya çarşaflar üzerine sulu bir sprey şişesi ile yağları püskürtün.

Bir çamaşır veya kurutma makinenize uçucu yağ ekleyin.

Ev tipi yüzey temizleyicilerinde kullanarak evinizin havasını değiştirin.

TOPİKAL UYGULAMALAR

Cilt bakım ürünleri (kremler, losyonlar, balmlar vs.), uçucu yağlar, taşıyıcı ve sabit yağlar ve masaj yağları ile banyo ürünleri direkt cilt tarafından emilirler. Yağın uygulanacağı alana masaj yapmak dolaşımı ve emilimi artırabilir. Bazıları, ter bezleri ve el başları veya avuç içi gibi saç köklerinde daha zengin olan alanların yağları daha etkili bir şekilde emebileceğini iddia eder.

Topikal uygulamalar çoğunlukla kas ağrıları için ve cilt iyilestirme ve gençleştirme için destek olarak kullanılır. Topikal olarak kullanıldığında, uçucu yağlar çoğunlukla Badem, Fındık, Zeytin veya başka bir “yağ asidi” içeren bir taşıyıcı yağda seyreltilir.

TOPİKAL UYGULAMA YÖNTEMLERİ

 • Cilt Bakım Uygulamaları

Ticari kozmetiklerini değiştirmek isteyen tamamen doğal ürünler kullanmak isteyenler, uçucu yağların faydalarından da yararlanabilir. Doğru emülsiyon aşamalarında tariflere eklendiğinde nemlendirici kremler, losyonlar ve sabunlar gibi ev yapımı güzellik ürünlerinin faydalarini artırabilirler. Sadece kokuları için eklenebilirler veya kullanıcının istediği güzellik idealine göre terapötik özelliklerine göre eklenebilirler.

Stresin azaltılmasından enfeksiyonlara karşı cildin korunmasına kadar çeşitli amaçlar için kullanılabilirler. Nemlendiricilerin yaşlanma görünümünü azaltma kapasitesini artırarak, uçucu yağlar yumuşak, lekesiz bir cilt görünümü sağlar. Kozmetikleri özelleştirmek için seçilen yağlar genellikle iyileşme, yaşlanma karşıtı, anti-enflamatuar, ve sıklıkla hücre rejeneratif yeteneklerine sahip olduğuna inanılan anti-septik özelliklere sahiptir.

Uçucu yağlarla yapılmış kozmetiklerin kullanılmasının diğer potansiyel olumlu sonuçları arasında cilt koşullarının daha hızlı iyileşmesi, ağrılı kaslardaki ağrıların hafifletilmesi, kan dolaşımının iyileştirilmesi ve sindirim hızının artması sayılabilir. Cildi detoksifiye etmek, tonlamak ve ferahlamak için yüz maskelerine eklenebilirler.

Şampuan, saç kremi ve saç serumu ve maskeleri gibi saçlar için kullanılan kozmetiklerde kullanılan uçucu yağlar sağlıklı saçların görünümünü teşvik eder. Nemi artırarak kafa derisini yatıştırır, böylece kaşıntı ve kızarıklığı hafifletir.

 • Aromaterapi Masajı

Masajda kullanıldığında, cilde uçucu yağlar (genellikle taşıyıcı yağlarla seyreltilir) uygulanır. Bunu yaparken, bu yağlar cilt tarafından emilir ve vücuda ve kan dolaşımına karışır. Bu kokulu yağ karışımlarını yorgun kaslara uygulamak, rahatlamak ve gevşemek için en güzel yollardan biridir. Aromaterapi masajı için en uygun ürünleri Uçucu Yağlar sayfasından inceleyip satın alabilirsiniz.

 • Kompres

Kompres kas veya eklem ağrısı için kullanılır ve aynı zamanda sindirim veya solunum şikayetleri için de kullanılabilir. Orta boy bir kase suya 3 damla kadar uçucu yağ ekleyerek bir kompres yapın. Bir küçük havluyu suya batırın ve fazla nemi sıkın. Havluyu tedavi alanına uygulayın ve kompres soğudukça veya 10 dakikaya kadar ısındıkça tekrarlayın.

Uçucu yağların elde edilme yöntemleri için Uçucu Yağlar Nasıl Elde Edilir? adlı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Back to list