Genel, Uçucu Yağ

Uçucu Yağlar Nasıl Hazırlanır ?

Uçucu yağlar asla doğrudan cilde uygulanmaz. Her zaman bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Uçucu yağların, doğal olarak uçucu ve yüksek konsantrasyonlu olması nedeniyle, kullanıcı güvenliği açısından uygun şekilde seyreltilmesi gerekir.

Genellikle, 30ml taşıyıcı yağa birkaç damla uçucu yağ kullanılır. En çok kullanılan taşıyıcı sabit yağlar badem yağı ve zeytinyağdır.

Seyreltmek için birçok taşıyıcı yağ olduğu gibi, bunlar tek seçenek değildir. Losyonlar, kremler, butter lar, şampuanlar, saç kremleri, kastilya sabunu ve aloe vera jelleri yağlarınızı seyreltmek için harika seçimlerdir.

Alerji testi yapmak için:

Uçucu yağlar alerji testi için kullanılması planlanan konsantrasyon oranının iki katı bir taşıyıcı sabit yağda seyreltilmeli ve bu karışım önkolun iç kısmında çeyrek büyüklüğünde bir alana sürülmelidir.

24-48 saat süresince vücudunuzda herhangi bir alerjik cevap oluşmuyorsa, kullanımını güvenli olarak kabul edebilirsiniz.

Bazı insanlar esansiyel yağlara daha önce birçok kez kullandıktan sonra alerji geliştirdiğini bildirmektedir. Yeni bir alerjik tepki oluştuğu takdirde, hemen kullanımın bırakması ve aromatic olarak solunumundan da kaçınılmalıdır.

Cilt reaksiyonları tamamen seyreltmeye bağlıdır ve riski en aza indirmek için güvenlik yönergeleri uymak gereklidir. Basitçe söylemek gerekirse, olumsuz reaksiyonları ve sistemik toksisiteyi en aza indirmek için cilde uygulamadan önce uçucu yağları seyreltmek gerekir.

  • 0-3 aylık bebekler için %0,1- 0,2 oranında seyreltme, (60ml sabit yağa 1-2 damla uçucu yağ)
  • 3-24 aylık bebekler için %0,25-0,5 oranında seyreltme, (30ml sabit yağa 1,5-3 damla uçucu yağ)
  • 2-6 yaş çocuklar için %1 oranında seyreltme, (30ml sabit yağa 6 damla uçucu yağ)
  • 6-15 yaş çocuklarda %1,5-3 oranında seyreltme, (30ml sabit yağa 9-18 damla uçucu yağ)
  • Bölgesel rahatsızlıklar için %3 seyreltme, (30ml sabit yağa 18 damla uçucu yağ)
  • Kısa süreli kullanımlar için %5 seyreltme, (30ml sabit yağa 30 damla uçucu yağ)
  • Akut kullanımlar için %10 seyreltme (30ml sabit yağa 60 damla uçucu yağ)

olarak kullanım önerilir.

Uçucu yağların yutulması önerilmez. Ağız yoluyla topikal olarak alınan uçucu yağların karaciğere veya böbreklere zarar verme ihtimali vardır.

Ayrıca diğer ilaçlarla etkileşime neden olabilirler ve bağırsakta beklenmedik reaksiyonlara yol açabilir.

Aromaterapi tamamlayıcı bir terapidir. Hastalıklar, döküntüler veya hastalıklar için bir tedavi sağlamaz, ancak çeşitli durumların geleneksel tedavisini destekleyebilir.

Listeye geri dön