Uçucu Yağ

Uçucu Yağlar Nasıl Güvenli Kullanılır?

uçucu yağ

Uçucu yağların güvenliği tüm aromaterapistler ve uçucu yağ üreticileri için oldukça önemlidir. Kullanıcıların yüksek kaliteli, terapötik kalitede uçucu yağlar almalarını sağlamak için tesislerde gerçekleştirilen bir dizi protokol vardır. Bu, her yağın sağlam testini de içerir. Yağlar test edildikten sonra şişelenene kadar UV ışınlarına dayanıklı cam kaplarda soğuk ve karanlık bir odada saklanır. Ürünün etiketi, aşağıdaki bilgilerin tümünü içerir.

Bunlar;

  • Botanik bitkinin adı
  • Ekstraksiyonda kullanılan bitkinin bir kısmı
  • Menşei ülke
  • Ekstraksiyon Yöntemi

Ayrıca, tesise giren her yağın kendisine tahsis edilen çok sayıda numarası vardır, bu da tüm kimyasal bileşenleri içeren GC / MS raporunun yanı sıra beş fiziksel özellik testinin sonuçlarını içeren bir rapora bağlıdır.

Uçucu yağlar son derece konsantre sıvılardır ve azami dikkat ve önlemle kullanılmalıdır. Aromaterapi ve uçucu yağlar konusunda yeniyseniz, kullanmayı planladığınız yağların oral ve dermal toksisite de dahil olmak üzere olumsuz reaksiyonlara sahip olup olamayacağını ve hangi yağlardan kaçınılması gerektiğini araştırmanızı öneriyoruz.

Genel Güvenlik Önlemleri

Uçucu Yağın Zararları

Belirli bir seviyede toksik veya zehirli etkileri olan bir dizi yağ vardır. En büyük tehlike oral toksisite veya uçucu yağların yutulmasıdır. Yağlar, genellikle tek bir doz içeren ve yeterince yüksek bir dozla akut toksisiteye sahip olabilir. Bu nedenle ölümcül olabilir. Yağlar, uzun süreli küçük dozların kullanılmasının bir sonucu olan kronik toksisiteye de sahip olabilir. Kronik toksisitenin sonucu genellikle organ dokusu hasarıdır ve bu da karaciğeri ve böbrekleri etkiler.

Oluşabilecek Cilt Reaksiyonları

Bir yağdan olumsuz bir cilt reaksiyonu geçirmekten endişe ediyorsanız, bir alerji testi yapmanız önerilmektedir.

Alerji testi yapabilmek için;

  • Kullanmayı planladığınız yağı iki damla dökün ve 48 saat boyunca önkolun iç kısmında bekletin.
  • Hassasiyeti test etmek için ikinci kez tekrarlayın.
  • Eğer alerjik reaksiyon görürseniz, bol su ile yıkayın.
Back to list