Genel, Uçucu Yağ

Uçucu Yağlar Nasıl Elde Edilir ?

Narenciye yağları soğuk presleme yöntemi ile ve hassas çiçeklerin uçucu yağları buhar ise damıtma yoluyla çıkarmak için gereken yüksek sıcaklıklara dayanamayacağı için daha gelişmiş bir yöntemlerle elde edilir.

Bu yöntemlerden biri olan ekstraksiyondan sonra, elde edilen uçucu yağ, geldiği kaynağın aromasını ve terapötik özelliklerini içeren oldukça konsantre bir sıvıdır. Aromaterapide kullanılacaksa bu yağa hiçbir şey eklenmemeli veya bu yağdan çıkarılmamalıdır. Maksimum terapötik fayda elde etmek için, uçucu yağlar tam olarak %100 saf ve doğaldan geldikleri gibi olmalıdır.

Uçucu yağlar üç ana yöntem kullanılarak üretilir;

  • Damıtma (distilasyon) yontemi:

Uçucu yağların büyük çoğunluğu buhar damıtma ile elde edilmektedir. İşlem, uçucu yağ içeren bitki bölümlerinin buhar üretmek için yapılan buhar kazanları içerine direkt buhara maruz bırakılması veya sıcak suya batırılmasını içerir. Bu yöntemle bitkide bulunan uçucu yağ çözünür ve buhara karışır ve buhar tekrar soğutulur. Bu proses sonunda uçucu yağ ve yoğuşan buhar suyu aromatik sular veya hidrosoller olarak elde edilir. Hidrosollere örnek olarak; gül veya lavanta suyu genellikle cilt toneri olarak kullanılır.

  • Soğuk presleme yöntemi;

Çoğu turunçgil esansiyel yağı, soğuk presleme yöntemi ile üretilir. Turunçgillerin kalın derisinde uçucu yağın küçük cepleri vardır, bir narenciye meyvesini kestiğinizde uçucu yağın kokunun püskürdüğünü fark etmişsinizdir. Uçucu yağ, bitkilerin meyveyi hastalıktan ve diğer zararlılardan koruma yoludur. Soğuk ekstraksiyon işleminde turunçgillerin kabuğu bir makine tarafından soyulur ve toplanır. Bu yöntem, narenciye esansiyel yağlarının ısıya duyarlı olması ve hızla buharlaşması nedeniyle kullanılır.

  • Efleurage

Güller ve diğer narin çiçekler için geleneksel olarak kullanılan çok nazik bir ekstraksiyon yöntemi. İlk olarak bitki materyalinin yağa preslenmesinin, bitkinin uçucu yağını çıkarabildiği bulunmuştur. Daha sonra yağ yerine uçucu yağlar alkol çözeltilmeye başlandı. Günümüzde bitkiler bir kimyasal çözücü veya sıvı CO2 içine daldırıla ekstraksiyon işlemi yapılmaktadır.

Uçucu yağları incelemek ve satın almak için Uçucu Yağlar sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Uçucu yağların nasıl kullanıldığını görmek için ise Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır? blog yazımızı inceleyebilirsiniz.