Genel, Uçucu Yağ

Okaliptüs Yağı Faydaları ve Kullanımı

okaliptüs

Okaliptüs esansiyel yağı, saç ve ciltte, aromaterapide, yüzey temizliğinde kullanım için ideal olan arındırıcı, temizleyici, bağışıklık sistemini güçlendirici bir yağdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan ve solunumu rahatlatan okaliptüs yağı, solunum sistemini destekler ve fiziksel rahatsızlıkları yatıştırır.

Okaliptüs Yağı yatıştırıcı, uyarıcı ve anti-bakteriyel özellikleri nedeniyle balsamlar, inhalerler, masaj karışımları ve diş hijyeni ürünlerinde de popülerdir. Okaliptüs Yağının iyileştirici faydaları, diğer değerli özelliklerinin yanı sıra anti-enflamatuar, antispazmodik, dekonjestan, deodorant ve antiseptik özelliklerine atfedilebilir. Bu nedenle birçok sağlık uygulamalarında ve cilt bakımına kadar farklı alanlarda okaliptüs uçucu yağı kullanımı sık sık görülmektedir.

Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?

* Bazı akciğer hastalıkları, astım, bronşit, soğuk algınlığı, öksürük veya mevsimsel grip gibi sağlık sorunlarında daha rahat nefes almak için okaliptüs yağının kullanımı mümkündür. İlk kullanımdan itibaren solunumu iyileştirmeye ve rahat nefes almaya yardımcı olan okaliptüs yağı, zor nefes almaktan kaynaklanan uyku problemleri için de kullanılmaktadır.

* Nefes almayı rahat bir hale getirerek solunumdan kaynaklanan baş ağrılarının giderilmesinde son derece etkilidir.

* Okaliptüs yağı içerisinde bulunan bileşenler, insan vücudunda bağışıklık güçlendirici ve iltihap önleyici etkilere sahiptir. Özellikle mevsim alerjisi sorunu yaşıyorsanız alerjik reaksiyonlarınızın rahatlaması için okaliptüs yağı kullanımı uygundur.

* Okaliptüs yağı çok eski zamandan bu yana öksürüğe iyi geldiğini düşünülmektedir.. Vücutta balgam söktürücü etki gösteren okaliptüs yağı, vücudunuzu da toksinlerden arındırır ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

* Burun tıkanıklığı nedeniyle nefes sıkıntısı yaşayan kişilerde rahatlama etkisi göstermektedir.

* Deride okaliptüs yağı kullanımı oldukça fazla amaca sahiptir. Bunlardan bir tanesi de kas ağrısı ve şişliğinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Tam bir ağrı kesici ilaç etkisi yaratan okaliptüs yağı, ilaç kullanılamayan gebelik gibi dönemlerde ağrılar için etkin bir şekilde eski zamanlardan bu yana kullanılmaktadır.

* Tüm gününüzü mahvedebilecek bir baş ağrısının giderilmesi için de okaliptüs yağını kullanabilirsiniz. Özellikle sinüzit nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarının giderilmesinde son derece etkili bir yöntemdir.

* Odaklanma sorunu yaşayan kişiler, zihin netliği sağlamak için okaliptüs yağı kullanabilir.

* Stres ve yorgunluk belirtilerinin azaltılmasında da okaliptüs yağı kullanımı olumlu etkiler göstermektedir.

* Antimikrobiyal ve antiseptik özelliklerinin bulunmasından dolayı okaliptüs yağı; yara, kesik, yanık, böcek ısırığında da kullanılmaktadır.

* Okaliptüs yağı birçok cilt probleminde düzenli kullanımda iyileştirici ve ferahlatıcı etkiye sahiptir.

* Sıcak su yanmaları, uçuk, ülser ve apse gibi sağlık sorunlarında da destek amaçlı olarak doğal okaliptüs yağı kullanılabilir.

* Okaliptüs yağının aroma terapilerde yaygın olarak kullanılmasının nedenlerinden biri yatıştırıcı ve arındırıcı etkiye sahip olmasından kaynaklıdır. Bu sayede zihin karışıklığı yaşadığınız bir anda okaliptüs yağı ve buhar terapileri zihnin berraklığını arttırmaya yardımcı olmaktadır.

* Doğal bir kas gevşetici olarak ve zihinsel rahatlamayı sağlamak için okaliptüs yağı kullanabilirsiniz.

* Okaliptüs yağı insan sağlığının birçok farklı alanına sağlıklı etkilerde bulunur. Diş çürümesinin engellenmesi için okaliptüs yağının kullanımı da yaygındır. Çürük, diş plağı, diş eti enfeksiyonu gibi sorunlarda gargara, diş macunu gibi çeşitli yöntemler ile kullanıldığında okaliptüs yağı iyileştirici etkiye sahiptir.

* Vücudu serinletici bir etkiye sahip olmasından dolayı okaliptüs yağı, aynı zamanda koltuk altı ve baş bölgesine uygulandığında ateş düşürücü olarak da kullanılabilmektedir.

* Vücut sağlığının anahtarı bağırsaklarda saklıdır. Bundan dolayı yediklerimiz ve yaşam biçimimiz kadar sağlıklı, düzenli çalışan bir boşaltım sistemine sahip olmak da çok önemlidir. Bağırsak sağlığı için okaliptüs yağından faydalanabilirsiniz. Bağırsak gibi hassas bölgelerde ortaya çıkan bakteriyel, mikrobik, parazit koşullarının destek olması ve sağlığının korunmasında okaliptüs yağı kullanımı etkili sonuçlar vermektedir.

* Bronşit, astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarında antibakteriyel ve mikrop öldürücü etkisinden dolayı destekleyici olarak okaliptüs yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

* Okaliptüs yağı bir diğer yandan kan akışının hızlanmasına da yardımcı olmaktadır. Beyne giden kan akışını hızlandıran okaliptüs yağı, damar açıcı bir özelliğe de sahiptir. Dolaşım sistemini rahatlatmak amacıyla da tercih edilebilir.

* Sinir sıkışması ağrısı problemi yaşayan kişilerde ağrının hafiflemesi için okaliptüs yağı kullanımı uygundur.

Burun Tıkanıklığında Okaliptüs Yağı

Özellikle kış aylarında birçok kişi burun tıkanıklığından şikâyet etmektedir. Burun tıkanıklığı için sprey ve ilaç kullanımını çeşitli nedenlerden dolayı deneyemeyen veya kullanmak istemeyen kişiler,  okaliptüs yağını kullanmaktadır.

Burun tıkanıklığı ve daha birçok sağlık sorununda iyileştirici etkisi olan okaliptüs yağının faydaları doğru ve etkili bir şekilde kullanıldığında ortaya çıkar. Yanlış kullanım faydadan çok zarar getirebilir. Bundan dolayı burun tıkanıklığı için okaliptüs yağı kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Burun tıkanıklığında okaliptüs yağı için öncelikle 1 litre su kaynatılır. Bir kabın içerisine konur. Suyun içerisine birkaç damla okaliptüs yağı ilave edilir. Kaşık yardımı ile iyice karıştırılır. Bir havlu ile baş ve kap birlikte içinde kalacak şekilde örtülür ve buhar solunarak uygulanır. Burun tıkanıklığına bağlı solunum sorunlarında rahatlatıcı etki göstermesi için kişiler bu yöntemi tercih edebilirler.

Aynı zamanda su ile karıştırılan okaliptüs yağı gargara yapıldığında burun tıkanıklığı, öksürük, balgam ve boğaz ağrısı şikayetlerine iyi gelmektedir. İnceleyip satın almak için  Okaliptus Radiata Uçucu Yağı ve Okaliptus Globulus Uçucu Yağı ürün sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Okaliptüs Yağı İle Cilt Bakımı

Okaliptüs yağı, cilt bakımında doğal yağ ve yöntemleri kullanmayı seven kadınlar tarafından oldukça sık araştırılmaktadır. Cilt bakımı maskelerinde yaygın olarak kullanılan okaliptüs yağı birçok fayda sağlar. Cilde olan olumlu ve güzelleştirici etkilerinden faydalanmak için doğru maske uygulamalarını yapmanız ve düzenli bir şekilde bu uygulamalara devam etmeniz gerekmektedir.

Ciltte nem kaybı ve sert, gerginlik hissi oldukça rahatsız edicidir. Bu şikayetler başka cilt problemlerinin oluşmasına da neden olmaktadır. Bunların giderilmesi için okaliptüs yağı ile hazırlanan maskeler ilk kullanımdan itibaren cildi nemlendirmeye yardımcı olmaktadır. Üstelik gerginlik hissi azalarak yumuşak bir cilde kavuşmanızı da sağlar.

Cilt tonunun koyu olmasından yakınan ve ciltte koyu leke problemi yaşayan kişiler, cilt rengini açmak için okaliptüs yağını sık sık kullanmaktadır.

Tüm vücut genelinde kuru cilt tipine sahip kişiler aydınlık ve beyazlatıcı etkisinden dolayı okaliptüs yağı ile hazırlanan maskeleri güvenle kullanabilmektedir. Özellikle koltuk altı bölgesindeki kararmadan şikayetçi olan kişiler okaliptüs yağını düzenli kullandıklarında renk eşitliğinin sağlandığını fark etmektedir.

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptüs yağı faydalarından yararlanmak için öncelikle doğal ve orijinal bir okaliptüs yağı satın aldığınızdan emin olmalısınız.

Uçucu yağı havaya yaymak için bir diffüzör kullanılabilir.

Asla seyreltmeden kullanılmamalıdır. Zeytin yağı, badem yağı gibi sabit yağlar ile seyreltilebilir. Okaliptus yağı kullanmadan önce alerji test yapılması tavsiye edilir. Gözlere temastan kaçınılmalıdır. Dahili kullanımı tavsiye edilmez.

Çocukların kullanımında dikkatli olunmalıdır. Hamilelik sırasında kullanımdan kaçınılmalıdır.