Genel, Uçucu Yağ

Nane Yağı Faydaları ve Kullanımı

nane-yağı

Nane uçucu yağı lavanta yağı ile birlikte dünyanın en çok yönlü yağlarından biri olma ile ün kazanmıştır. Nane yağının içindeki Menthol ve Menthone aktif bileşenleri, ağrıyı azaltır, zararlı bakterilerin büyümesini engeller ve vücudu canlandırır, enerji verir.

Nane esansiyel yağının kozmetik, aromaterapi, rahatlatıcı banyolar ve bir temizlik maddesi olarak kullanılabileceği çok sayıda uygulama vardır.

Doğal ve organik ürünleri kullanmayı seviyorsanız nane yağını da elinizin altında bulundurmalısınız. Nane yağının faydaları ve kullanım alanlarını öğrenen birçok kişi sonra evinin demirbaşları arasında nane yağını bulundurmaya başlamaktadır.

Esansiyel bir yağ olarak kullanıma uygun olan nane yağı çok fazla faydaya sahiptir. Nane yapraklarından elde edilen nane yağları, vücut ve cilt sağlığı için tıbbi alanda yaygın bir kullanım yelpazesine sahiptir. Kolay ve bol bir şekilde üretilmeye yatkın olmasından dolayı nane, bereketli de bir bitkidir. Bu nedenle esansiyel yağlar içerisinde en yaygın kullanılan ve en kolay ulaşılabilen yağlar arasında yer almaktadır.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

* İçeriği nedeniyle doğal bir ağrı kesici olarak kullanmak için nane yağı çok uygundur. Özellikle karın ağrısı ve kas ağrısı sorunlarında ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

* Nane yağı, sağlık için kullanıldığında kan dolaşımında olumlu etkiler göstermektedir. Çok sık baş ağrılarından şikâyet ediyorsanız baş ağrılarının giderilmesinde de nane yağı terapisi iyileştirici etki göstermektedir.

* Burun tıkanıklığında nanenin kendisi dahi oldukça iyi etkiler göstermektedir. Keskin ve rahatlatıcı kokusu ile sinüslerin rahatlatılması için nane yağı kullanımı tavsiye edilmektedir.

* Vücutta rahatlatıcı etkisi nedeniyle çok sık kullanılan nane yağı, aynı zamanda ateş düşürücü özelliğe de sahiptir.

* Hazımsızlık problemine karşı nane yağı kullanıldığında sindirim sisteminin düzene girmesine ve hazmın kolaylaşmasına yardımcı olur.

* Mide bulantısı şikayetinde nane yağı kullanıldığında hafifletici ve rahatlatıcı etki gösterdiği bilinmektedir.

* Antimikrobiyal özelliğe sahip olmasından dolayı özellikle soğuk hava ve salgın dönemlerinde kullanıldığında bağışıklık sisteminin güçlenmesini desteklemektedir.

* Stres veya ergenlik gibi çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan akne tedavisinde düzenli şekilde nane yağı kullanımı iyileştirici etki göstermektedir.

* Saç bakımında da nane yağı kullanımı özellikle kepek probleminin tedavisi için tavsiye edilmektedir.

* Daha dolgun dudak görünümüne sahip olmak için makyaj ve dudak bakımında nane yağı kullanabilirsiniz. Dudaklarda kullanılan nane yağı, dudakların çatlamasını ve kurumasını da engellemektedir.

* Alerjiden kaynaklanan cilt ve burun kaşıntılarında nane yağı kullanımı kaşıntının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

* Çalışmanız veya sınava hazırlanmanız gereken dönemlerde dikkatinizi daha rahat toplamak için nane yağı kullanabilirsiniz. Çünkü nane yağı kullanımı odaklanmayı kolaylaştırıcak, konsantrasyonu artıracak ve hafızanızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

* Yaz aylarında çok sık görülen güneş yanıklarının tedavi edilmesinde nane yağı ferahlatıcı bir etkiye sahiptir.

* Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklarının tedavisinde olumsuz etkilerin azaltılmasında ve hastalık hissinin zayıflatılmasında nane yağı kullanımı faydalıdır.

* Ağız kokularının giderilmesi için de nane yağı kullanabilirsiniz.

* Aroma terapi nedeniyle de nane yağı kullanan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Eğer enerjik olarak kendinizi kötü ve düşük hissettiğiniz bir gündeyseniz nane yağını buhar ile odaya yaymak, cildinizde kullanmak enerjinizin artmasına yardımcı olacaktır.

Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Sağlık ve cilt bakımındabirçok olumlu etki gösteren nane yağını,birçok kişi doğal tedavi yöntemleri ve bakım için tercih etmektedir. Ancak nane yağının cilt bakımında ve hastalıklarının rahatlatılmasında nasıl kullanılması gerektiği merak edilen bir konudur.

Nane yağının vaad edilen etkilerini göstermesi için mutlaka doğru bir şekilde kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Nane yağının ciltte kullanımı özellikle alerjik reaksiyon, kızarıklık veya tahrişe yol açmaması için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aknelerin giderilmesi veya cildinizin nemlendirilmesi için nane yağı kullanacaksanız mutlaka losyon, krem veya taşıyıcı bir yağ ile seyrelterek kullanmaya özen göstermelisiniz.

Saç bakımında kullanım esnasında ise nane yağı direkt saça uygulanmamalıdır. Kullanmış olduğunuz şampuanın içerisine birkaç damla nane yağı ekleyebilir veya sabit yağlar ile karıştırarak maske olarak kullanabilirsiniz.

Solunum sıkıntılarını gidermek ve özellikle uyurken horlama sorununu engellemek için nane yağı kullanırken buhar yöntemini kullanmak etkili sonuç vermektedir.

Kas ağrılarını ve baş ağrısını gidermek için uygun taşıyıcı yağla seyrelterek bölgeye masaj yapılması gerekmektedir. Bu masaj kaslarda rahatlama etkisi yaratmak ve ağrının giderilmesi için faydalı olacaktır.

Alerji Tedavisinde Nane Yağı Kullanımı

Solunum sıkıntısı ve burun içi yollarına nüfus eden alerjenlerden rahatsızlık duyuyor, tıkanıklık yaşıyorsanız nane yağı kullanabilirsiniz. Hapşırma, nefes darlığı problemlerinde nane yağı kullanımı olumlu etkiler göstermektedir. Alerji şikayetlerini önemli ölçüde azaltan nane yağı, alerji tedavisinde kullanılırken buhar yöntemi ile kullanılması yeterlidir. Özellikle buharın ortama yayılmasını sağlamak rahat bir şekilde nefes almanıza ve şikayetlerinizin hafiflemesine katkıda bulunacaktır. Yağı bir difüzör kullanarak ortama yayabilirsiniz.

Nane Yağı Böcekleri Uzaklaştırır Mı?

Nane yağı, sadece sağlığa faydaları ve cilt bakımında güzellik için kullanılmaz. Aynı zamanda yaşadığınız ortamda bazı sorunları gidermek için kullanabilirsiniz. Yaz aylarında evlerde görülen böcek, karınca problemi havaların ısınması ile birlikte artış göstermektedir. Bundan dolayı da nane yağını böcekleri uzaklaştırmak için kullanmak mümkün mü sorusu çok sık gündeme gelmektedir.

Böcekleri uzaklaştırmak için ilaç ve zehir kullanmak vicdanları rahatsız eder. Doğal bir yöntem ile bunu yapmak istiyorsanız nane yağı inanılmaz güçlü bir etki göstermektedir. Özellikle karınca, örümcek, hamam böceği, sivrisinek hatta fare ve bitler nane yağının kokusundan hiç hoşlanmaz. İnsan burnunun alamayacağı kadar hassas ve küçük kokuları dahi alma özelliğine sahip olmalarından dolayı böcekleri uzaklaştırmak için nane yağı kullanabilirsiniz. Spreyli bir şişenin içerisine bir miktar su ile nane yağı karışımı hazırlayıp püskürterek ortama uyguladığınızda o bölgeye böceklerin gelmesini engelleyebilirsiniz.

Kullanım Uyarıları:

Uçucu yağların dahili kullanımı önerilmez. Mentol içeriği potansiyel olarak cilt ve mukus zarlarında tahrişe neden olabilir. Asla göz çevresinde, iç kulaklarda ve hassas bölgelerde kullanılmamalıdır.

Hamile ve emziren kadınların özellikle bir doktorun tıbbi tavsiyesi olmadan Nane esansiyel yağı kullanmamaları tavsiye edilir. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

Back to list