Genel, Sabit Yağ

Marula Yağının İnanılmaz 13 Faydası

Marula Yağı

Argan Yağı- Jojoba yağı -Hindistancevizi yağı– bunlar, herhangi birimizin dolabında görebileceğiniz, tanıdık, tamamen doğal yağlardır. Peki ya Marula yağı? Hiç duydunuz mu?

Marula, Afrika yerlisi olan Marula meyvesinin içindeki fındıktan çıkarılan mucizevi bir yağdır. Başka bir deyişle, bu yağ Afrika cilt ve saç bakım rejiminin kalbidir; Aslında, Marula’nın kökenleri M.Ö. 10.000 yıllara kadar uzanır. Güney Afrika’da uzun bir geçmişi olan Marula yağı, cildin  korunmasında, cilt bakımında, bebekler ve çocuklar için masaj yağı olarak, cilt tedavisinde kullanılagelmiştir.

Onu özel yapan şeyin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Tabii ki, içeriğindeki besin maddeleri!

Fındık aromalı berrak, açık sarı yağ, yağ asitleri, C ve E vitaminleri, antioksidanlar ve minerallerle doludur. Marula yağı %70-78 oleik asit, %4-7 linoleik asit ve %0.1-0.7 linolenik asit içerir. Bu tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri, kolesterol seviyelerini düşürmede hayati bir rol oynar. Marula ayrıca demir, magnezyum, çinko, fosfor ve bakır gibi mineraller açısından da zengindir.

İşte Marula yağının onu benimsemenize yardımcı olabilecek en inanılmaz 13 faydası .

Marula Yağının 13 Faydası

1. Yaşlanma karşıtı

Portakalın 4 kat C vitamini ve argan, hindistancevizi ve diğer birçok doğal yağdan yüzde 60 daha fazla antioksidan ile Marula yağı , yaşlanma karşıtı açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca E Vitamini ve kuruluk, çizgi ve kırışıklıkları önleme potansiyeliyle bilinen güçlü Omega-9’lardan biri olan oleik asit ile doludur.

Cilde uygulandığında, antioksidanlar, nem tutucu ve antienflamatuar bileşikler, serbest radikallerle savaşmak, mat ve kuru cildi nemlendirmek ve cildin sarkmasını önlemek için birlikte hareket eder. Omega-9’lar ve diğer yağ asitleri ayrıca kolajen oluşumunu ve cilt yenilenmesini teşvik ederek tüm sürece yardımcı olur. Anti-oksidanlar ayrıca güneş hasarını ve alerjileri önlemek için zararlı UV ışınlarına karşı ekstra bir koruma katmanı ekler.

2. Nemi Dengeler

E Vitamini, Omega-3 yağ asitleri, Omega-6 yağ asitleri ve Omega-9 yağ asitleri gibi geniş bir yumuşatıcı yelpazesinin varlığı, Marula yağını kuru ciltler için harika bir nemlendirici ajan yapar. Aslında, Marula yağının nem seviyesini yenilemek ve cildinizin yumuşaklığını ve parlaklığını arttırmak için %78 oranında oleik asit (%83’e kadar olan zeytinyağının arkadaşı) olduğu söylenir.

Cilt bakım rejiminize dahil etmek için nemlendiriciye veya BB kreminize birkaç damla Marula yağı ekleyin; bunları tek başına da kullanabilirsiniz. En iyi sonuç için gece boyunca bırakın ve sabah durulayın.

 

3. Egzama Gibi Cilt Hastalıklarını İyileştirin ve Önleyin

Egzama veya dermatit, şu semptomların herhangi biri veya tümü ile karakterize edilen en yaygın cilt bozukluğudur: kızarıklık, kuruluk, kaşıntı, çatlama, dökülme veya kanama. Marula yağı, E vitamini ve omega-3,6 ve 9 yağ asitleri gibi antioksidan yumuşatıcılara sahiptir, bu da onu egzama ve diğer cilt bozukluklarının semptomlarını yönetmek için mükemmel bir topikal tedavi haline getirir.

Cildi cömertçe nemlendirdiği için, cilt aşırı kuruduğunda çılgına dönen yağ bezlerini sakinleştirebilir. Anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal besinleri ile Marula, daha fazla iltihaplanmaya ve mikrobiyal istilaya karşı koruma sağlayabilir.

4. Çatlaklara Yardımcı Olur

C vitamini ve yağ asitleri açısından zengin topikal bakım yağı Marula yağı, çatlakların onarılmasına ve önlenmesine yardımcı olur. Bu yağın vücudun her yerine düzenli olarak uygulanmasının cildin esnekliğini arttırdığı söylenir. Antioksidanlar, mineraller ve vitaminler cildi onarmaya yardımcı olur ve kötü görünen izleri örtmek için yeni hücre büyümesini destekler.

Marula yağı, cildi daha elastik hale getirebileceği, onarıma yardımcı olabileceği ve iz ve yara izlerini azaltabileceği için hamilelik öncesi ve sonrası bakım için harika bir öneridir.

5. Çevresel Hasarlara Karşı Korur

Marula yağı, yaşlanma belirtilerini önlemeye ve kuru cildi yatıştırmaya ek olarak, çevresel stres faktörlerine ve kirleticilere karşı da koruma sağlar. Artan kirletici yükü, cildin stres seviyesini artırabilir ve sağlığını ve doğal durumunu olumsuz etkileyebilir. Ayrıca aşırı güneşe maruz kalma ve ultraviyole radyasyon cilt kanserine neden olabilir.

Marula yağındaki antioksidanlar sadece bu tür çevresel zararlarla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda cildi korur ve cildin yenilenmesini kolaylaştırır. Ayrıca besinlerle zenginleştirerek, yumuşatıcı bileşenlerle nemlendirerek ve iltihaplanmalara karşı koruyarak hasarlı cildi güçlendirir.

6. Hormonal Değişikliklerle Mücadele Eder

Hiç kimse, özellikle kadınların dalgalanan duygu durum degişikliğinden kaçamaz. Söylemeye gerek yok, bu değişiklikler nihayetinde cildin sağlığını etkiler. Hormonal dengesizlik ayrıca iştahsızlık, uykusuzluk, ruh hali değişimleri ve diğer sorunlara neden olabilir. Marula yağı, besin içeriği , sakinleştirici etkileri ile bir denge duygusu sağlayabilir.

7. Saç ve Saç Derisini Sağlıklı Tutar

Dışarıdaki tüm doğal yağlar kafa derisine derinlemesine nüfuz etmez, ancak Marula yağı bir istisnadır. Sadece nüfuz etmekle kalmaz, aynı zamanda dış hasara karşı korumak için telleri etkili bir şekilde kaplar, nemi tutar, içeriden besler . Sonuç: C vitamini, yağ asitleri, demir, çinko, magnezyum, fosfor ve bakır sayesinde sağlıklı, parlak saçlar!

Yağın düzenli kullanımı, daha sonra tahriş edici beyaz pullara dönüşebilecek ölü hücreleri ortadan kaldırabilir . Marula yağı ile günlük masaj dolaşımı iyileştirir, tahriş olmuş saç derisini yatıştırır  ve kafa derisi enfeksiyonlarından korur.

8. Tüm cilt tiplerine yardımcı olur

NE?? Tüm cilt tipleri için bir yağ mı? Efsanevi gelebilir, ancak Marula yağı ; Cildiniz kuru, yağlı, hassas veya bunların bir kombinasyonu olursa olsun en iyi şekilde görünmek için iyi bir çözümdür. Oleik asit açısından zengin, cilt tarafından kısa sürede emilen bir sızdırmazlık yağıdır. Cildi doğal olarak nemlendirir, yatıştırır ve canlandırır. Hepsinden iyisi, ne gözenekleri tıkar ne de cildi yağlı hale getirir.

9. Tırnak Bakımı

Bol miktarda E Vitamini ve güçlendirici besinler ile Marula yağı, zayıf, çatlayan veya kırılgan tırnakları tedavi etmek için mükemmeldir. Cildi zenginleştiren bileşikler tırnakları da besler ve nemlendirir, yeniden büyümeyi destekler ve ölü tırnakların giderilmesine yardımcı olur. Böylece sağlıklı kütikül ve daha güçlü tırnaklara sahip olmanızı sağlar. Yağı kütiküllere masaj yapmak onları yumuşak ve esnek hale getirebilir. Güçlü, güzel tırnaklar elde etmek için tırnak ürünlerine ekleyin.

 

10. Akne Mücadelesi

Marula yağı, akne tedavisinde kullanılabilecek en iyi topikal yağlardan biridir. Doğal olarak antimikrobiyal, antienflamatuar ve komedojenik olmadığı için akne lekelerini iyileştirmek için mükemmeldir. Bu yağın iyi yanı, vücudun pH dengesini koruması ve fazla yağ üretimini azaltmasıdır.

Aynı zamanda, yaraları ve lekeleri azaltabilen cildi yatıştırır, son derece nemlendirir ve iyileştirir. Bakterilerin yanı sıra hormonal dengesizlikler de akne ve sivilce oluşumuna katkıda bulunabilir; Marula yağı da onu dengelemede çok etkili olacaktı

11. Çatlamış Dudaklara Yardımcı Olur

Marula yağı yoğun nemlendirici ve besleyici olurken, özellikle kış mevsiminde soğuk havalarda kurtarıcı oluyor. Yağdaki E vitamini, antioksidanlar ve yağ asidi yumuşatıcıları sadece iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda renk bozukluklarını hafifletir, cildi onarır, elastikiyeti artırır ve dudakları yumuşatır. Çatlamayı  iyileştirmek için  birkaç damla tek başına veya hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile karıştırırak kullanın.

 

12. Doğal bir cilt kremi

Bol miktarda E vitamini ve minerallerin yanı sıra antioksidanlar ve omega-9 (oleik) ve omega 6 (linoleik asit) gibi doymamış yağ asitleri ile Marula yağı, antioksidan, anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve nem bombasıdır.  Bu, onu serbest radikaller, akne, enfeksiyonlar, kuruluk, lekeler ve yara izleriyle savaşmada güçlü kılar. Aynı zamanda gülümseme çizgilerini ve kaz ayaklarını önleyen harika bir yaşlanma karşıtıdır. Hepsinden iyisi, cildin elastikiyetini ve sıkılığını sağlar. Daha pürüzsüz, bakımlı ve sağlıklı bir cilt için düzenli olarak kul

13. Mükemmel Makyaj Astarı

Bu günlerde, kusursuz bir makyaj görünümü için cildi hazırlamada etkili olduğu tespit edildiğinden Marula yağı nemlendirici ve hızlı emici özellikleri sayesinde özel ilgi görüyor.Marula yağı hafiftir, yağlı değildir ve hafif bir parlaklık verir – bir astardan isteyeceğiniz her şey! Aynı zamanda cildi zararlı cilt bakım ürünlerinden korur!

Back to list