Genel, Uçucu Yağ

Limon Yağı Nedir, Nasıl ve Nerelerde Kullanılır ?

limon yağı

Limon meyvesi ve uçucu yağı binlerce yıldır çok çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Limon Yağı muhtemelen tüm uçucu yağlar içerisinde en güçlü anti-mikrobiyal aktiviteye sahip yağdır.

Limon Yağı, ruh halini ve enerjiyi yükseltir, metabolizmayı düzenler, cilt ve yüzeyleri dezenfekte edebilir. Limon uçucu yağı hem kabuklarının soğuk sıkımı hem de buhar distilasyon yöntemi ile elde edilir.

Sağlık üzerindeki faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış olan limon yağı, meyvesinin dünyanın her yerinde yetişmesine bağlı olarak her dönem kolay bir şekilde üretilebilir.

Limon Yağı Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanı açısından oldukça zengin olan limon yağı, her yaş grubunun kullanımına uygundur. Ancak bebek ve çocuklarda dikkatli kullanımı önerilir. Sadece tıbbi alanda değil günlük hayatta da pek çok noktada da kullanılabilir. Doğru kullanıldığı takdirde kısa süre içerisinde etkileri rahatlıkla görülebilir. Kullanım zamanı milattan önceki yıllara dayanması faydalarının ve etkilerinin yüksek olduğunun göstergesidir. Seyreltilerek topikal olarak kullanıldığında limon yağı cilde canlı görünen sağlıklı ve pürüzsüz hissettiren bir cilt gibi birçok fayda sağlar. Aromaterapide limon yağı soğuk algınlığı, grip semptomlarını, depresyonu ve stresi hafifletmek için kullanılabilir. İncelemek ve satın almak için Limon Uçucu Yağı ürününü inceleyin.

Sağlık İçin Limon Yağı Kullanımı

Limon Yağı cilt ve vücut sağlığı için oldukça faydalı bir üründür. Öksürük gibi üst solunum yolu iltihabı belirtileri olan kişiler günün bazı saatlerinde limon yağını koklayabilirler. Ayrıca yoğun öksürük durumlarında göğüs kısmına ürünle masaj yapılabilir. Ancak kullanılmadan önce yağın  uygun bir tasyıcı yağla seyreltilmesi gereklidir. Tırnak mantarı ve kırılması gibi durumların önüne geçebilmek için günde birkaç damla limon yağı damlatılabilir. Tansiyon problemlerine karşın bir bardak suyun içerisine birkaç damla limon yağı koyarak istenilen denge sağlanabilir. Diş taşı ve tartarların yol açtığı kötü görünümün giderilmesi için haftada bir gün diş fırçasına bir damla limon yağı eklenebilir. Bu sayede hem ağızda ferah bir his oluşur hem de renk tonlarında açılma meydana gelir.

Böcek ısırması ve arı sokması gibi durumlarda antibiyotik görevi görür. Kısa süre içerisinde yaraların iyileşmesini sağlar. Üstelik olası enfeksiyon kapma durumlarının da önüne geçilmesine olanak tanır. Burun kanaması sırasında bir pamuk üzerine birkaç damla yağdan damlatıp delik kısmına nazikçe yerleştirilir. Kanın pıhtılaşmasında etkili olan limon yağı kısa sürede kanamayı durdurur. Ancak hafif şiddetli kanamalarda bu yöntem etkilidir. Çok miktarlı kanamalar için doktora başvurmanız önerilir.

Sağlıklı ve Ferah Bir Cilt İçin Limon Yağı

Limon yağının cilt üzerindeki etkileri pek çok kişi tarafından bilinir. Özellikle yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerin vücutlarındaki yağ oranının dengelenmesi noktasında ürünün etkisi büyüktür. Üstelik cilde uygulamak için maske yapımında ilave edilen birkaç damla yağ gençleşmeye büyük oranda katkı sağlar. Ciltte parlak bir görünüm elde etmek için yüz temizleme ürünlerinin içerisine bir miktar limon yağı eklenebilir. Uçuk tedavisinde kullanılan tüm ürünlerin içerisinde limon yağı mevcuttur. Limon yağını saf bir şekilde dudağa sürerek uçukların daha kısa bir süre içerisinde iyileşmesi sağlanabilir. Vücudun nasırlı ve siğilli bölgelerine sabah akşam yağla beraber masaj yapılabilir. Üstelik selülitli bölgelerde görülen etki de oldukça fazladır.

Ciltte görülen olumlu etkilerin yanı sıra saç için de etkileri vardır. Saçların diplerini iyice temizleyerek cildin hava almasını sağlar. Kepek sorunu yaşayan kişiler için birebir çözüm sunan limon yağı, tüm saç tiplerinde kullanım için uygundur. Ayrıca maske haline getirilip haftada bir saça uygulanabilir.

Temizlikte Limon Yağı Etkileri

Limon yağı, pek çok alanda olduğu gibi temizlik alanında da etkileri oldukça büyüktür. Zeminler üzerinde boya, tutkal ya da sakız gibi çıkması zor lekeler için kurtarıcı bir görev görür. Cam, ayna ve mobilyaların temizliğinde sprey şişesi içerisine suyla beraber eklenen limon yağı parlak bir görünüm kazandırır. Bir pamuk üzerine damlatarak buzdolabına koyulduğunda gıdalardan kaynaklı oluşan rahatsız edici kokuların önüne geçilir. Aynı taktik bulaşık makineleri için de uygulanabilir. Halı temizleme makinelerinin deterjan bölümüne limon yağı konulabilir. Ortalama 5 litrelik bir makine için 10 damla yeterli olur. Bu sayede halılar hem temiz hem de parlak bir görünüme kavuşur. Mikroplardan arınmak için günde iki kez limon yağı içeren bir dezenfektan ile eller yıkanabilir.

 • Enerji Deposu Limon Yağı

C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan limon, aynı etkileri yağında da barındırır. Uzun yıllar öncesinde yapılan araştırmalar sonucunda turunçgillerin bağışıklığı güçlendirdiği ispat edilmiştir. Limon da turunçgil grubunda yer aldığı için mikrop ve virüslere karşı bağışıklık güçlendirme konusunda oldukça etkilidir. Üstelik etkin kokusu ve aromasından dolayı kişiye kendisini iyi hissettirir. Çay ve bitki çaylarına oldukça yakışan limon yağı gün içerisinde kişilerin zinde olması açısından faydalıdır. Özellikle sabah çaylarına damlatıldığında gün içerisinde daha enerjik olunduğu ispatlanmış bilgiler arasında yer alır. Gün içerisinde bir ya da iki kere limon yağı koklamak zihin açıklığına iyi gelir. Ayrıca hafıza güçlendirmeye de yardımcı olan yağı günde en fazla iki kez koklamanız yeterli olur.

 • Limon Yağı Yan Etkileri Var Mıdır?

Her haliyle faydalı olan ve pek çok alanda olumlu etkileri bulunan limon yağının kullanımı büyük önem taşır. Tam anlamıyla doğal bir ürün olmasında dolayı ciddi durumlara yol açabilecek yan etkileri yoktur. Ancak kullanım şekline dikkat etmek gerekir. Yoğun ve yanlış kullanımlarda özellikle cilt üzerinde bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Egzama, kızarıklık ve kaşıntı gibi bazı durumlar yoğun kullanımlardan dolayı oluşabilir. Cilde uygularken oranın birkaç damlayı geçmemesi tavsiye edilir. Maske haline getirip cilde uygulanabilen limon yağı, kızarmış ve yara haline gelmiş sivilcelerde kullanım için uygun değildir.

Limon Yağı Faydaları

 • Bulantıyı hafifletir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Ağız kokusunu önler.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Mikrop ve virüslere karşı bağışıklık güçlendirme konusunda oldukça etkilidir.
 • Eklem ağrılarının hafiflemesini sağlar.
 • Alerjik rahatsızlıklarda, nefes almayı kolaylaştırır.
 • Cilt ve saç bakımında etkilidir.
 • Yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlar.
 • Böcek ve arı sokmalarında faydalı etkiye sahiptir.
 • Uçukların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur
 • Pıhtılaştırma etkisi ile hafif kanamalarda etkilidir.

Terapötik amaçlar için Limon Esansiyel Yağını kullanmadan önce bir tıp doktoruna danışmak zorunludur. Hamile ve emziren kadınlar ve reçeteli ilaçlar alanların, bir doktorun tıbbi tavsiyesi olmadan Limon Esansiyel Yağını kullanmamaları özellikle tavsiye edilir. Yağ, çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır.

Limon Esansiyel Yağı, potansiyel olarak cilt tahrişine neden olabileceğinden seyreltilerek kullanılmalıdır. Limon Yağı kullanmadan önce cilt testi yapılması önerilir. Bu, uçucu yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Zeytin Yağı veya Jojoba Yağı gibi bir taşıyıcı yağda seyrelterek ve hassas olmayan küçük bir cilt bölgesinde az miktarda uygulanarak yapılabilir. Topikal olarak uygulandığında, güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır, çünkü Limon Yağı cildi UV ışınlarına duyarlı hale getirebilir. Limon Yağı asla gözlerin, iç burnun ve kulakların yakınında veya özellikle hassas cilt bölgelerinde kullanılmamalıdır. Daha fazla ürün için Uçucu Yağlar sayfasını ziyaret edin.