Genel, Uçucu Yağ

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

çay ağacı yağı

Organik bileşenleri ile cilt sağlığının korunması ve geri kazanılması için oldukça etkili ürünler arasında gösterilen Çay Ağacı yağı; 200 yılı aşkın zamandır özellikle Güney Asya ve Okyanusya’da yaygın şekilde kullanılır. Doğal ve güçlü bir antiseptik olan ürün, bilinen en eski antiseptik ürünlerden bir tanesidir.

Çay ağacı yağı tarih sayfalarına bakıldığında ilk olarak Yeni Zelandalı gemiciler tarafından tıbbi tedavi amaçlı olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1770 yılında güneydoğu Avustralya’da denizciler tarafından yapraklarının kaynatılıp içilebildiği keşfedilen bitkiden elde edilmesinden dolayı “Çay Ağacı” olarak adlandırılmıştır. Çay Ağacı adının verilmesinin ardından bu ağaç bitkilerinden elde edilen yağlar da Çay Ağacı Yağı olarak anılmaya başlanmıştır.

Kullanım alanı oldukça geniştir. Kulak ağrısından deri hastalıklarına kadar uzanan birçok sağlık sorununda şifa kaynağı olarak kabul edilmektedir. İkinci Dünya Savaşı döneminde denizcilerin ilkyardım çantalarında çay ağacı yağı şifa ve yaralarda kullanılmak üzere eksik edilmemesi bundan dolayıdır.

Günümüzde cilt bakımı ve bazı cilt sorunlarının tedavisine destek olmak amacıyla kullanılan çay ağacı; sık ormanlarda yetişen, yapraklarından önemli miktarda yağ elde edilen bir bitkidir. Esansiyel yağların elde edilmesinde kullanılan buhar damıtma yöntemi kullanılarak elde edilir.

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

Doğal tıbbi ürün olarak geniş bir kullanım alanına sahip olmasından dolayı pek çok tıbbi içerikte kullanılmaktadır.

 •  Çay ağacı yağı, içerik olarak antiseptik etki göstermektedir. Bu nedenle çay ağacı yağı kullanımında enfeksiyonu geçirme etkisi ile kendini gösterir.
 • Doğadan elde edilen şifa kaynağı olarak kabul edebileceğimiz çay ağacı yağı, vücutta bulunan tüm toksinleri temizleme gücüne sahiptir. Cildin temizlenmesini sağlar ve cilt yaralarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Harici kullanım durumunda bazı ağrıların iyileştirilmesinde etkilidir.
 • Cildin daha sağlıklı olmasını sağlamak için bu ürünü kullanabilmek mümkündür. Ürünün içerisinde yer alan esansiyel yağlar barındırdıkları aminoasitler cildi besleyip korurken, antioksidan ve antiseptik etki sağlık kazandırır.
 • Dudak ve dudak çevresinde uçuk problemi yaşayan kişiler çay ağacı yağı kullanıma başladıktan sonra bu tür yaraların iyileşmesinde olumlu etki gösterdiğini görmüşlerdir.
 • Genital uçuklar, mantar ve benzeri sorunların giderilmesinde çay ağacı yağının destek olduğu bilinir.
 • Cilt problemlerinin birçoğunda iyileştirici ve rahatlatıcı etki göstermesinden dolayı tercih edilen çay ağacı yağı kullanımı çıbanları bitirmede de oldukça büyük etki göstermektedir.
 • Böcek ve sinek sokmalarında tedavi amaçlı kullanılabilir.
 • Kulak ağrısı şikayetinde ağrıyı hafifleterek kişilerin rahatlamasını sağlamaktadır.
 • Deri enfeksiyonlarını engellemek için doğal bir yöntem olarak çay ağacı yağı kullanılmaktadır.
 • Bunların dışında kellik, mantar, saç biti, diş eti hastalıkları, egzama, sedef, vajinal maya mantarı enfeksiyonu, ayak tırnağı mantarı, siğil, haşlanma gibi birçok hastalığın doğal tıbbi tedavisinde çay ağacı yağı kullanımı tavsiye edilmektedir.

Çay Ağacı Neden Tercih Ediliyor?

Çay ağacı yağı ciltte ve insan sağlığında birçok faydaları bulunan bir bitkidir. Bu sebeple doğal tedavi arayan ve doğal ürünler ile bakım yapmak isteyen birçok kişi, çay ağacı yağı faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister. Çay ağacı yağının ilk kullanımdan itibaren rahatlatıcı ve ciltte toparlayıcı etkisini görmek mümkündür. Bunun yanı sıra kullanıma düzenli olarak devam edildiğinde iyileştirici etkisinden de faydalanabilirsiniz.

Sağlık için kullanılabileceği gibi cilt bakımında da çay ağacı yağını doğru bir şekilde kullandığınızda aknesiz, pürüzsüz bir cildin sahibi olabilirsiniz.

Çay ağacı yağını keşfeden hemen herkes bu ürünün bağımlısı haline gelir. Zira cildimizin sağlığı ve temizliği için toksik olmayan bir ürün arıyorsak, bu yağ tam aradığımız çözümdür. Yan etki söz konusu olmadan, hemen her cilt probleminde tercih edebileceğiniz bu ürün, efektif ve sağlıklı bir ürün olarak oldukça yaygın biçimde; özellikle batıda kullanılmaktadır.

Kimi üreticiler, bu ürünün şampuan, sabun ve losyon gibi formlarını sunabilir. Organik formda kullanmak isteyenler ise doğrudan çay ağacı yağını tercih edebilirler.

Çay Ağacı Yağı İle Bakım Önerileri

Tırnak bakımı, hijyen ve ellerin daha güzel bir görünüme sahip olması için önemlidir. Özellikle kadınlar uzun, temiz ve bakımlı görünen tırnakları sevmektedir. Ancak tırnaklarda görülen kırılma problemi bunu engeller. Tırnak bakımında düzenli olarak çay ağacı yağı kullanmak tırnaklarınızın beslenmesini sağlar. Onları güçlendirerek tırnaklarınızın kırılmasını engeller.

Vajina ve koltuk altında oluşan kötü kokular, başlı başına bir sorun olmasının yanı sıra kişilerin sosyal yaşamını, ikili ilişkilerini olumsuz etkilemektedir. Kötü kokularla savaşırken de çay ağacı yağını düzenli olarak kullanabilirsiniz. Düzenli kullanımda kötü koku oluşumunu engelleyen çay ağacı yağı doğal, fresh bir kokunuzun olmasına da yardımcı olmaktadır.

Terleme problemi, aşırı miktarlara ulaştığında baş edilemez olabilir. Bunu engellemek için çay ağacı yağını düzenli kullanabilirsiniz. Terlemeyi dengeleyen çay ağacı yağı aynı zamanda banyo bakımında kullanıldığında cilt gözeneklerinin açılmasına yardımcıdır. Aynı zamanda buhar ile birlikte kullanımı broşların açılması ve daha rahat nefes alınması için de oldukça faydalıdır. Yağı bir difüzör yardımıyla da soluyabilirsiniz.

Cilt bakımında tonik vb. yöntemler ile çay ağacı yağı kullanmaya başladıysanız iyileştirici ve olumlu etkilerini görebilmek için çay ağacı yağını düzenli kullanmaya devam etmeniz gerekmektedir. Düzenli olarak kullanımda çay ağacı yağı cildin dermis tabakasının hücrelerini yeniler. Böylece daha canlı, genç, dinamik ve genç bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur.

Ciltte çok sık görülen akne ve sivilce probleminin tedavisi için de çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. İster ergenlik dönemi sivilceleri ister stres vb. nedenlerden dolayı kaynaklanan cilt problemlerinde çay ağacı yağını kullanmak, bu sorunların ortadan kalkmasına ve pürüzsüz bir cilt görünümüne yardımcı olmaktadır. Sadece düzenli kullanmak gerekmektedir.

Cilt bakımında birçok kişi çay ağacı yağı kullanımını ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi nedeniyle tercih etmektedir.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağı, topikal olarak uygulandığında mutlak olarak seyreltilerek kullanılmalıdır, çünkü yağı doğrudan veya yüksek konsantrasyonlarda kullanmak potansiyel olarak cilt tahrişine neden olabilir; Cildin yanıyormuş gibi hissetmesini sağlayabilen Menthol’a benzer bir soğutma hissi sağlar.

Akneye meyilli ciltlerden muzdarip kişiler akne uzerine direkt topikal olarak uygulanırsa kuruluk, kaşıntı, batma, kızarıklık ve yanma yaşayabilir. Cilt sağlığınız için ürünü kullanmadan önce küçük bir miktarda kullanarak alerjen testi yapmanızda fayda vardır.

Bunun yanında nitelikli ürünleri tercih etmeniz gerektiğinin de altı çizilmelidir. Sentetik ürünler ve niteliksiz ürünler faydasından çok zarar ihtiva edeceğinden istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir.

Uygun koşullarda herhangi bir bilinen yan etkisi olmayan ürünü, haricen kullanabilirsiniz.

NAHA yönergelerine göre, Yeni Talimatlar Aromatikler (NDA) uçucu yağların yutulmasını önermez.

Hamile ve emziren kadınlar, esansiyel yağı tıbbi rehberlik olmadan kullanmaktan kaçınmak için özellikle uyarılır.

Çay Ağacı Yağı asla gözlerin yakınında, iç burnunda veya özellikle hassas cilt bölgelerinde kullanılmamalıdır. Topikal olarak uygulandıktan sonra, yağ cildi UV ışınlarına duyarlı hale getirebileceğinden güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Listeye geri dön