Genel, Sabit Yağ

Baobab Yağının Cildimiz ve Saçımız için Bilmediğimiz 12 Faydası

Baobab Yağı

Cildimiz değerlidir ve dikkatli kullanılmalıdır . Cildimiz ve saçımız için birçok kozmetik ürün mevcutken çoğu zararlı kimyasallar içerir. Bu zararlı maddeleri kullanarak geçici çözümler  yerine neden doğal yöntemleri denemiyorsunuz?

Sadece doğal yöntemlerle sağlıklı bir cilt ve saçı korumanın tonlarca yolu vardır. Bu yöntemlerden biri de baobab yağı kullanmaktır .

Baobab ağacı, yerli bir Afrika ağacıdır . Ömrü yaklaşık 6000 yıl olan heybetli bir ağaçtır . Özellikle kurak mevsimde sahip olduğu besinlerle dolu meyvelerden dolayı ‘Hayat Ağacı’ olarak da bilinir . Gövdelerinde galonlarca su depolayabilir; yağ içeriğine önemli bir katkıda bulunur ve bu nedenle filler ve diğer kara hayvanları kuru mevsimde kabuklarını çiğner.

Baobab yağının faydaları arasında Yağ temizleme, Masaj, Cilt hücrelerinin gençleştirilmesi, Kollajen restorasyonu, Cilt besleyici, Göz serumu, Parlak saçlar,  İyileştirme, İltihaplanma, Çatlamış dudaklar bulunur.

Baobab, dünyadaki en besleyici olduğuna inanılan bir meyve üretir. Afrikalı kadınlar bu yağı yüzlerce yıldır doğal bir güzellik yöntemi olarak kullanmışlardır.

Baobab yağı, baobab tohumu yağı olarak da bilinir. Latince adı Adansonia digitata’dır . Afrika’ya özgüdür ve Afrikalı kadınlar tarafından meyvesinden çıkarıldıktan sonra sağlık ve güzellik amacıyla kullanılır. Yağ sarımsı ila altın rengindedir ve hafif bir ceviz kokusuna sahiptir. Elinize biraz damlattığınızda ipeksi ve pürüzsüz bir his verdiğini fark edeceksiniz. Cilde kolayca emilir ve yağ gibi hissetmez. Komedojenik derecesi 2 ve raf ömrü 2 yıldır.

Tüm bireylerin iç kola tek bir damla yağ uygulayarak bir yama testi yapması önerilir; bu, kolun karnınıza bakan kısmıdır. 2 saat içinde tahriş olursa, kullanmaktan kaçınmalısınız. Bununla birlikte, baobab yağı yenilmez olmadığını belirtmeliyiz . Sadece harici kullanım içindir.

Baobab Yağının Bileşenleri

Baobab yağı üç omega yağ asidi içerir; Omega 3, Omega 6 ve Omega 9. Diğer yağlarda bulunmayan birçok egzotik yağ asidi bakımından zengindir. Bu egzotik yağ asitleri arasında Dihidrosterkulik asit, Sterkulik asit, Malvalik asit, Linoleik asit, Palmitik asit, Araşidik asit, Oleik asit, Stearik asit, Vitamin A, Vitamin E, Vitamin D ve Vitamin K bulunur.

Baobab Yağının Cildimiz ve Saçımız İçin bilmediğimiz 12 Faydası

1. Yağ Temizleme

Bu, ciltteki kalan yağları temizlemek için baobab yağı ve sıcak su kullanarak yapılır. Baobab yağı, sıcak suya batırılmış yumuşak bir bezin yüze masaj yapmasıyla cilde nüfuz eder. Isı, baobab yağının cilt gözeneklerine girmesini ve gözenekleri tıkayan kalıntı yağları uzaklaştırmasını kolaylaştırır.

Tek ihtiyacınız olan (dört yemek kaşığı)60 ml  jojoba yağı ile( iki yemek kaşığı) 30 ml baobab yağı karıştırılır.istenirse ilave beş damla seabucktorn yağı da ekleyin.Karışımı çalkalayın ve bir dolapta saklayın. Yüzünüze birkaç damla damlatın ve temizleme yöntemine devam edin.

2. İyileştirici Masaj

İyileştirici bir masaja ihtiyacınız varsa, baobab yağını kullanmayı deneyin. Ciltte pürüzsüzlük hissi verir ve kalıntı bırakmaz, ancak cildin nemli kalmasını sağlar. Yarım bardak(120ml) jojoba yağı ve üç yemek kaşığı (45ml)baobab yağı ile karıştırın. Rahatlatıcı bir koku isterseniz 20 damla lavanta yağı kullanabilirsiniz. Karışımı kehribar bir şişede sakladığınızdan emin olun.

3. Cilt Hücrelerinin Yenilenmesi

Cilt, başta güneş olmak üzere birçok faktörden kolayca zarar görür. Bazı sert cilt bakım ürünleri de bu duruma neden olabilir. Baobab yağı içerisinde bol miktarda vitamin ve besleyici besin bulunduğundan cildi içeriden iyileştirebilir ve hücreleri gençleştirebilir. Ayrıca cildin kızarıklığını azaltan ve iltihabı azaltan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

4. Kollajen Restorasyonu ve Üretimi

Baobab yağı kullanarak kolajen restorasyon serumu yapabilirsiniz. Baobab yağı C vitamini içerir ve cilt yaşlanmasını azaltmak için C vitamini gereklidir. Cildin kolajen üretimini uyarır ve yaşlı ciltteki kolajeni geri yükler. İlk olarak, bir yemek kaşığı 15ml baobab yağına, bir yemek kaşığı 15ml argan yağına ve bir yemek kaşığı 15ml chia tohumu yağına ihtiyacınız olacak.

Şimdi beş damla lavanta yağı, dört damla sardunya yağı, beş damla neroli yağı ve dört damla limon yağı ekleyin. Karışımı homojenize olana kadar karıştırın ve en iyi sonucu almak için her gece cildinize sadece üç damla kullanın.

5. Cilt Besleyici

Baobab yağında bir çok besin maddesi vardır ve bunlar deri tabakasındaki hücreleri beslemek için deriye nüfuz eder. Bu besinler A, C, D, E ve K vitaminlerini ve Omega yağ asitleri 3, 6 ve 9’u içerir. Hücrelerin optimum düzeyde çalışmasına ve cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar.

6. Göz Serumu

Baobab yağı ayrıca göz altı cildinin genç görünmesini sağlamada da başarılıdır. Tek ihtiyacınız olan üç yemek kaşığı 45ml  baobab yağı, üç damla lavanta yağı ve iki yemek kaşığı 30ml jojoba yağı. Karışımı iyice çalkalayın ve parmağınızla her bir gözün altına bir damla ekleyin. Mümkün olduğunca nazikçe masaj yapmaya çalışın.

Ciltlerinde linoleik asit düzeyi düşük olan kişiler, cilt yüzeylerinde daha fazla yağ üretir. Ancak baobab yağının içeriğindeki Omega 6 (linoleik asit) bu ihtiyacı karşılar ve ciltteki yağ üretimini dengeler.  kehribar damlalıklı bir şişeyi doldurmak için 2 yemek kaşığı baobab yağı ve kenevir tohumu yağı karışımına ihtiyacınız var. Yüzüne birkaç damla damlatabilirsin.

7. Anti-İltihap

Cilt iltihabı baobab yağı ile kolayca tedavi edilebilir. Sedef, Egzama veya Rosacea olsun, banyo yaptıktan sonra etkilenen bölgeye uygun bir uygulama yapmanız yeterlidir. En iyi sonuç için ıslak cilt üzerinde kullanın.

8. Hassas Saç Derisini Yatıştırma

Çok hassas bir saç deriniz varsa, baobab yağı ile saç yağı yapmayı düşünmelisiniz. Bir cam kavanoza bir çorba kaşığı baobab yağı ekleyin ve kavanoza da çeyrek fincan katı hindistancevizi yağı ve beş damla nane yağı ekleyin.  bir macun oluşturmak için bir karıştırıcı ile karıştırarak kullanın. Duş aldıktan sonra saç derinize uygulayın.

9. Parlak Saçlar

Saçınıza baobab yağından birkaç damla duş sonrası sürerek, parlak ve ipeksi görünmesini sağlayabilirsiniz.

10. Çatlakların Azalması

Baobab yağının vitamin içeriği çatlakları azaltmaya yardımcı olur. Cildin elastikiyetini korur ve cilt altında kolajen ve elastin üretimini uyarır. Bu, süreçteki çatlakları iyileştirir.

11. Yara iyileştirici

Baobab yağındaki besin konsantrasyonu, ciltteki yaraları normalde olduğundan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

12. Çatlamış Dudaklar

Dudaklarınızda daha sık çatlama yaşıyorsanız, baobab yağı kullanmayı düşünebilirsiniz. Küçük bir miktar yeterlidir ve dudaklarınız dakikalar içinde normal durumuna geri dönecektir.

Back to list