Aromaterapi, Sabit Yağ

Avokado Yağı ve Faydaları

avocado oil

Avokado meyvesinden soğuk presleme yoluyla elde edilen yağdır. Yüksek yağ içeriği nedeniyle bitkisel tereyağı olarak da bilinir.
Milattan önce 5000 gibi tarihlerde Aztekler, İnkalar, Mayalar avakado meyvesinin posasını yüz maskesi olarak kullanmışlar. Yine böcek ısırıkları ve cilt tahrişleri tedavi etmek, ishali hafifletmek bağırsak solucanları ve parazitleri önlemek, sağlıklı saç büyümesi için de avokadoyu kullanmışlardır.

Avokado Yağı Ne İşe Yarar?

  • Avokado yağı cilt için kullanımı:

Vitamin açısından çok zengin olan avokado yağı yaşlanan, hassas, tahriş olmuş ciltler için iyi bir seçim olabilir.
Kırışıklıkların görünümünü azaltır, cildi sıkılaştırır, istenmeyen lekelerin görünümünü azaltır.

Cildimiz kötü şeylerden korumak iyi şeyleri içinde tutmak için tasarlanmış bir koruma katmanıdır.Bununla birlikte bazı yağlar bize Optimum nemlendirme ve beslenme sağlar ve cildimiz onları emmekten mutluluk duyar. Oleik asit cildimizin besinleri karşılaması için kapıları açmasına yardımcı olan şeydir ve çoğu ya yüzde 15’e kadar oleik asit içerirken avokado içinde 100’de 63 lerden yüzde 80’lere kadar bulunur.

Yüksek oleik asit seviyeleri nedeniyle avakado zengin içerikli bir taşıyıcı yağdır. Bu avokado yağını diğer uçucu yağlarla birleştirdiğimizde bu yağlardan gelen besinler avokado yağının açtığı kapı ile cilt tarafından etkili bir şekilde emilebilir.
Avokado yağ asitleri E vitamini açısından son derece zengin olduğundan onu çok iyi bir nemlendirici yapar. Kuru pul pul ciltleri yatıştırır, cilt enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.
E vitamini, Omega 3 yağ asitleri antimikrobiyal bir bariyer oluşturarak cildi korur daha yeni, daha sıkı bir cildin oluşmasına yardımcı olur. Hasarlı dokunun görünümünü onarır ve iyileştirir.
Avokado yanında bulunan D Vitamini ve Beta Karoten güneşten yanmış cildi sakinleştirebilir.
E vitamini potasyum lesitin ve Omega yağ asitleri cildin beslenmesine katkıda bulunur cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olur.
Güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle avokado yağı cildin erken yaşlanmasına önlemek için mükemmeldir.
Güneş hasarı hücrelerin DNA’sında değişikliklere neden olur ve cilt elastikliğini kaybetmeye başlar. Bu erken yaşlanma, ciltte sarkma, kırışıklıklar,ince çizgiler, kahverengi lekeler ve cilt üzerindeki diğer zararlı etkilere yol açar.
Güçlü antioksidanlar deri hücrelerine nüfuz ederek ve serbest radikal zincirlerini parçalayarak bunu önleyebilir. Ayrıca avokado içeriğindeki C Vitamini, cildin iyileşme sürecine yardımcı olacak, hasarı onaracak, cildin daha genç ve taze görünmesini sağlayacak olan kolajen üretimini artırmada aktif bir role sahiptir.
Avokado yağında bulunan karotenoidler cildin ışığa bağlı özellikle ultraviyole güneş ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olabilir.
Avokado yağının içerisindeki %10 linoleik asit anti-enflamatuardır ve derideki kızarıklığı ve tahrişe hafifletmeye yardımcı olur. Makyajı çıkarmak için kullanılabilir, kalan yağ kaz ayaklarını azaltmaya yardımcı olacaktır.
Avokado yağının komedojenik derecesi 3’tür Bu nedenle akneye eğilimli ciltler dikkatli kullanmalıdır.

  • Avokado yağı saç için kullanımı:

Saçta kullanıldığında saç tellerini beslerken, nemlendirirken aynı zamanda güçlendirir ve yumuşatır.Kuru saç derisini ve kırılgan saç köklerini nemlendirir.

Avokado yağı Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak saç için besleyici bir maske hazırlayabilir. Kafa derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Back to list