Genel

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi uygulaması, vücudu, zihni ve ruhu iyileştirmek için uçucu yağlar, hidrosoller ve taşıyıcı yağlar gibi doğal bitki özlerini kullanır. Bu özlerin uygulanması yoluyla duygusal, fiziksel ve ruhsal sağlığın geliştirilmesi ve uyumlaştırılmasıdır. Aromaterapi hem sanat hem de bilim olarak tanımlanır, çünkü bitki ve yağların bilimsel yönlerini bilir ve faydalı bir karışım üretme sanatı ile birleştirir. Temel olarak, başarılı bir aromaterapi harmanı, bilim, sanat ve pratisyenin her ikisini de nasıl uygulayacağı bilgisinin sinerjisidir. Aromaterapi topikal olarak ve inhalasyon yoluyla kullanılabilir.
Aromaterapinin dahili kullanımı esasen bir aromatik tıbbın dalıdır ve aromaterapinin bu şekilde kullanılması sadece deneyimli ve kalifiye bir terapist tarafından veya dahili kullanım için profesyonel olarak formüle edilmiş ürünler (örn., Yüksek oranda seyreltilmiş uçucu yağlar içeren tentür karışımları) kullanılarak tavsiye edilir.
Zaman başladığından beri, aromatik bitkiler parfüm ve iyileştirmek için çeşitli şekillerde kullanılmıştır. İnfüzyon yağları, özleri ve damıtılmış yağlar gibi birçok form almışlardır (ancak günümüzde uçucu yağları damıttığımız şekilde olmasa da). Eski Mısırlılar kozmetik, tıbbi ve dini pratiklerinin bir parçası olarak kokuyu birçok şekilde kabul ettiler. Eski Romalılar kokuyu bir statü sembolü olarak gördüler ve Roma’nın yüksek toplumunun çoğunun günlük hayatta lavanta (Lavandula spp.) ve gül (Rosa spp.) gibi ortak bitkileri kullandığı biliniyordu. Romalılar, aromatik bitkilerin bilgisini Roma İmparatorluğu boyunca Büyük Britanya gibi yerlere yaymaya yardımcı oldu ve bu da Ortaçağ Avrupa’sında aromatik bitkilerin geniş bir şekilde kullanılmasına yol açtı.
Bununla birlikte, günümüzde aromaterapi ya da Fransızca olarak bilindiği gibi aromaterapi terimi, 1937’de sadece Fransız parfümcü ve kimyager Rene-Maurice Gattefossue tarafından tasarlandı. Elini laboratuvarına koydu ve bir lavanta kabı daldı. u015eaşılacak bir şekilde, eğer el tedavi edilmeden bırakılırsa, eli iyileşti ve korktuğu yara izini taşımıyordu.
Bugün aromaterapi uygulaması, bütünsel iyileşme için uçucu yağlar, hidrosoller ve taşıyıcı yağların kullanımını içerir. Aromatik yağlar ve su, bedeni bir denge durumuna döndüren zihni, bedeni ve ruhu iyileştirmek için terapötik özellikleri için kullanılır.

Back to list